A 70-es évektől folyamatosan nő a cukorfogyasztás Európában. Ma már napi 33 kockacukornak megfelelő mennyiség fogy fejenként, ez 25 teáskanálnak felel meg. Megdöbbentő! Honnan jön össze ilyen rengeteg cukor? És mennyire egészségtelen a mértéktelen cukorfogyasztás?
A legtöbb szakember szerint a gyorsan felszívódó szénhidrátok felelősek a kettes típusú cukorbetegség kialakulásáért. Persze nem egyedül a cukor felelős, az egész energia mérlegnek stimmelnie kell, ha valaki sok zsír miatt hízik el, ugyanúgy lehet ettől cukorbeteg.
Damon Gameau színész és rendező saját magán végzett kísértete során 60 napon keresztül napi 40 teáskanálnyi cukrot fogyasztott. Megdöbbentően hamar összejött ez a mennyiség, még gyorséttermi ételek nélkül is, csoki szeletek, sütik, édesített műzlik, gabonapelyhek, gyümölcsjoghurtok és gyümölcslevek formájában. A kísérlet végére csaknem 9 kg-ot hízott, bár a napi kalória bevitelt próbálta a korábbi szinten tartani! (A kísérletről itt találsz további részleteket angolul: http://thatsugarfilm.com)
Szinte hihetetlen, hogy mennyi cukor rejtőzik a boltokban kapható készítményekben. A máj a felesleges szénhidrátot egészségtelen zsírrá alakítja ami jelentősen növeli a kettes típusú cukorbetegség és a többi szív és érrendszeri betegség kockázatát.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO: http://www.who.int/en/) ajánlása szerint napi 25 g feletti cukorfogyasztás nem ajánlott. Ennyit tartalmaz egy pohár kóla, vagy két érett alma.
Az élelmiszeripar igen kreatív az tápanyag összetétel megadásában. Csak a háztartási cukort tűntetik fel "cukorként" pedig a napi 25 g ajánlott mennyiségbe a cukor minden formája, a szőlőcukor, keményítő cukor, tejcukor és a maláta cukor is beletartozik!
Vigyázni kell a zsírszegény termékekkel is, a hiányzó ízeket gyakran cukorral pótolják.
De nem csak a gyümölcsjoghurtok és műzliszeletek tartoznak a rejtett cukorcsapdák közé. Minden édes ital - beleértve a 100%-os gyümölcsleveket is - felesleges kalóriabevitellel terheli meg a testünket, mivel az értékes rostanyagok hiányoznak ezekből.
A fent említett kísérlet után Gameau vércukor szintje igen magas lett, diabetes előtti állapotba került, és két hónapig tarott, míg a kísérlet befejezése után az érték újra helyre állt.
Tehát légy óvatos, vásárláskor tanulmányozd gondosan az összetevőket, és ne csak a cukorra figyelj, hanem a következőkre is:
- Növényi szirupok,
- Fruktóz (gyümölcscukor)
- Glükóz (Dextrose)
- Laktóz (tejcukor)
- Saccharose (háztartási cukor)
Néhány példa, milyen meglepően sok cukor rejtőzik egyes ételekben, italokban:
1 pohár (2dl) limonádé: 7 kockacukor
1 pohár (2dl) narancslé: 6 kockacukor
150 g gyümölcsjoghurt: 6 kockacukor
30 g cukrozott kukoricapehely: 4 kockacukor
1 alma: 4 kockacukor
390 g mélyhűtött pizza: 4 kockacukor
25 g műzliszelet: 3 kockacukor
(Forrás: Focus, 2015/12)